top of page

100 Milyon Dolarlık MachineFi Fonu

Nesnelerin İnterneti (IoT) odaklı blockchain platformu IoTeX, 100 milyon dolarlık sürdürülebilir ekosistem fonunu duyurdu.


Yeni fon, önümüzdeki üç yıl içinde 10 milyondan fazla akıllı cihazı MachineFi portalına bağlamak için kullanım alanları geliştiren binden fazla merkeziyetsiz makine ekonomisi girişimini destekleyecek.

“Merkeziyetsiz makine ekonomisi, ekonomik büyümenin ardındaki itici gücün insanlar yerine makineler olduğu gelişen bir ekonomidir. Temelinde blockchain teknolojisi ve yapay zeka bulunan bu yeni ekonomi, çok daha verimli, güvenli ve sürdürülebilir bir iş yürütme modeli sunma potansiyeline sahip.”

MachineFi ise yeni makine ekonomisini destekleyen Web3 temelli yeni bir paradigmadır. Makine kaynakları ve istihbarat, merkezi kuruluşlar yerine bireylere değer ve sahiplik sunmak için parasallaştırılabilir. Yani MachineFi, kısaca makinelerin, daha doğrusu internete bağlı cihazların finansallaştırılması olarak tanımlanabilir.


MachineFi'ın hedefi, cihazların finansallaştırılmasından elde edilen kârı büyük teknoloji şirketlerinden alarak, tam da Web 3.0'ın amaçladığı gibi asıl kullanıcılara vermektir.


IoTex Yatırım ve Ekosistem Başkanı Jing Sun, fonun önümüzdeki 10-20 yılda 10 binden fazla MachineFi odaklı girişimi destekleyebilecek süresiz bir araç olarak tasarlandığını açıkladı.


Kaynak: Cointelegraph

61 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page