top of page

Kripto, Dünya Çapında Ekonomileri Tehlikeye Atabilir

Güncelleme tarihi: 6 Mar 2022

Dünyanın dört bir yanındaki piyasaları izleyen bir finansal gözleme göre, kripto para dünya finansı için bir tehdit oluşturabilir.Uluslararası Para Fonu ile çalışan ve çeşitli politika yapıcılardan oluşan Finansal İstikrar Kurulu (FSB), paylaştığı bir raporda yaklaşan tehlikeyi işaret ederek ölçeği, yapısal zayıflıkları ve dijital varlıkların geleneksel finansla artan bağlarını belirledi. Rapor özellikle de, 2021 sonunda 2,6 trilyon dolarlık piyasa değeriyle kriptonun son büyük sıçrayışına vurgu yapıyor.


FSB Genel Sekreteri Dietrich Domanski:

“Kripto varlık sektöründeki finansal istikrar risklerini değerlendirmek ve ele almak, FSB'nin 2022 çalışma gündeminin önemli bir önceliğidir.”

2009 yılında kurulan Finansal İstikrar Kurulu (FSB), ilk kripto araştırmasını 2018 yılına kadar yayınlamadı ve o zaman blockchain işinin ekonomi için önemli bir risk oluşturmadığı sonucuna vardı.


Kriptonun oynaklığı henüz diğer pazarlara yayılmamış olsa da, bankalar ve diğer varlık yöneticilerinin alana artan katılımı - artı kripto türevlerinin ve diğer kaldıraçlı ürünlerin yaygınlığı - bir değişime neden olabilir.


FSB raporu ise, kripto pazarının üç bölümünü inceliyor: bitcoin gibi desteklenmeyen kripto varlıklar; sabit paralar; son olarakta DeFi ve kripto borsa platformları.

 

Gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi LinkedIn, Twitter ve Instagram sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

 

Bu arada, stabilcoinlerin piyasa değeri 2020'nin başında yaklaşık 6 milyar dolardan geçen yılın sonunda 157 milyar dolara yükseldi. Stabilcoin'ler, değerlerini ABD doları gibi rezervlere sabitler.


SEC Başkanı Gary Gensler, geçen yıl stabilcoinlerin “kumarhanedeki poker chipleri” gibi olduğunu söyledi. Ancak Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Ocak ayında merkez bankası dijital para birimlerinin ve stablecoin'lerin bir arada var olabileceğini söyledi.


Kaynak: Blockworks

33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page